СП ТРЕТ ДЕН: Прво вистински дерби! Србија ја предизвикува Данска, каде да гледате?

Третиот мундијалски ден носи во најава прво вистинско мундијалско дерби. Домаќинот Данска ќе биде на голем предизвик против селекцијата на Србија. ТВ пренос од овој натпревар ќе има. Меч што денеска привлекува внимание е и дуелот меѓу Австрија и Норвешка, иако овде кодомаќините се во улога на големи фаворити. 
Вториот, пак, мундијалски ден не мина без стресови за фаворитите. Франција едвај со гол во последната минута успеа да ја совлада борбената Ангола, но првакот на Африка остави силен впечаток и некој можеби ќе се изгори против нив. 
Истото важи и за репрезентацијата на Јапонија. Откако ракометот стана побрз и понежен спорт, Јапонците испливаа на површина. Вчера Германија се спасуваше и победи едвај, минимално 31-30.
ДЕНЕСКА НА ТВ: 
20:30  Данска - Србија (ТВ Арена Спорт 2 Премиум)
18:00  Романија - Чиле  (ТВ Арена Спорт 4)

ДЕНЕСКА ИГРААТ:
18:00Ч
Хрватска - Сенегал
Ј. Кореја - Гренланд
Казахстан - Бразил
Романија - Чиле
20:30ч
Австрија - Норвешка
Данска - Србија
Шпанија - Украина

РЕЗУЛТАТИ ВТОР ДЕН: 
Ц. Гора - Камерун  25-11
Холандија - Аргентина  41-26
Германија - Јапонија  31-30
Словенија - Исланд  30-24
Чешка - Конго  32-22
Франција - Ангола  30-29
Унгарија - Парагвај  35-12
Полска - Иран 35-15

РЕЗУЛТАТИ ПРВ ДЕН: 
Бразил - Украина  30-25 (17-10)
Норвешка - Гренланд  43-11 (19-7)
Ј. Кореја - Австрија  29-30 (12-16)
Шпанија - Казахстан  34-17 (14-8)

ГРУПИ НА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ШВЕДСКА/ДАНСКА/НОРВЕШКА
ГРУПА „А“  - Шведска, Хрватска, Кина, Сенегал
ГРУПА „Б“ - Унгарија, Ц. Гора, Камерун, Парагвај
ГРУПА „Ц“ - Норвешка, Австрија, Ј. Кореја, Гренланд
ГРУПА „Д“ - Франција, Исланд, Словенија, Ангола
ГРУПА „E“ - Данска, Романијам Србија, Чиле
ГРУПА „Ф“ - Германија, Полска, Јапонија, Иран
ГРУПА „Г“ - Шпанија, Украина, Казахстан, Бразил
ГРУПА „Х“ - Холандија, Аргентина, Конго, Чешка
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk