СП ВТОР ДЕН: Кој против кого и каде да гледате?

Денеска е вториот ден на програмата на Светското првенство во женска конкуренција што се одржува во три скандинавски земји, Шведска, Данска и Норвешка.
Премиерниот ден мина без изненадувања, а во оваа фаза тешко и дека ќе ги има со оглед на габаритот на шампионатот и разликата во квалитет. 
Денеска за прв пат на терен ќе ги видиме и селекциите на Црна Гора, Франција, Холандија, Германија, а дербито на денот е мечот Словенија - Исланд.
Два натпреври денеска директно ќе бидат пренесувани на Арена каналите.  

ДЕНЕСКА НА ТВ
18:00  Ц. Гора - Камерун (TV Arena Sport 5)
20:30  Франција - Ангола (TV Arena Sport 6)

ДЕНЕСКА ИГРААТ:
18:00  Ц. Гора - Камерун
18:00  Холандија - Аргентина
18:00  Германија - Јапонија
18:00  Словенија - Исланд
20:30  Чешка - Конго
20:30  Франција - Ангола

РЕЗУЛТАТИ ПРВ ДЕН: 
Бразил - Украина  30-25 (17-10)
Норвешка - Гренланд  43-11 (19-7)
Ј. Кореја - Австрија  29-30 (12-16)

Шпанија - Казахстан  34-17 (14-8)

ГРУПИ НА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ШВЕДСКА/ДАНСКА/НОРВЕШКА
ГРУПА „А“  - Шведска, Хрватска, Кина, Сенегал
ГРУПА „Б“ - Унгарија, Ц. Гора, Камерун, Парагвај
ГРУПА „Ц“ - Норвешка, Австрија, Ј. Кореја, Гренланд
ГРУПА „Д“ - Франција, Исланд, Словенија, Ангола
ГРУПА „E“ - Данска, Романијам Србија, Чиле
ГРУПА „Ф“ - Германија, Полска, Јапонија, Иран
ГРУПА „Г“ - Шпанија, Украина, Казахстан, Бразил
ГРУПА „Х“ - Холандија, Аргентина, Конго, Чешка

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk