Митев: Ова беше големо искуство, ќе бидеме подобри

Марко Митев го пропушти скопскиот дуел со Бјерингбро - Силкеборг, но беше на располагање на тренерот Кирил Лазаров за возвратниот меч во Данска. 
Стилот на играње на скандинавците му одговара на брзиот централен бек на Алкалоид и тој во Јуск Арена беше во свој елемент. Постигна девет гола од девет шута, а ја зацели и големата болка на клубот, реализацијата на седмерците од каде биеше 3/3. 

„Овој натпревар за мене, а верувам и за сите мои соиграчи е од огромно значење за тоа што нѐ чека понатаму. Сметам дека иако не го добивме овој натпревар, добивме многу на искуство и сметам дека понатаму ќе бидеме и подобри и сѐ похрабро ќе влегуваме на вакви големи и значајни натпревари. 
Секоја чест за противничката екипа. И на возвратниот меч се покажа и докажа дека искуството на европската сцена значи многу, а играчите на Силкеборг го имаат многу повеќе од нас.
Овие натпревари ги гледам како можност за мене и моите соиграчи да напредуваме, да го градиме и усовршуваме нашиот  стил на игра“, изјави Марко Митев. Алкалоид денеска се врати од Данска, а веќе во петок го чека првенствен дуел со Струга што ќе се игра во „Автокоманда“ и веднаш потоа почнуваат подготовките за петтиот дуел од Европската лига, закажан за во вторник во Нови Сад, против екипата на Војводина. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk