Европска лига: Кикс на Војводина, страшен Нексе, лекција за Динамо

Вчера се одиграа натпреварите од третото коло во ЕХФ Европската лига по кои речиси сигурни патници во следната рунда се РНЛ, Хановер, Флензбург, Берлин, Нексе,Севехоф и Констанца, екипи што имаат „три од три“. 

Голем „кикс“ направи Војводина која се чини се прецени по почетните две победи и вчера беше поразена дома од екипата на Ла Риоха. 
Шпанците се „кренаа“ по ремито со Алкалоид и победија два меча во Асобал што им даде крилја и вчера на гостувањето во Нови Сад ја контролираа целата игра и иако во финишот имаше елементи на драма, успеаја да победа и со цел плен се вратија во Логроњо. 

Бенфика за која настапува Филип Талески минимално беше поразена во голеадата на мечот со Рајн Некар (35-36). Трилер беше завршницата во која Бенфика во последната минута при нерешено (35-35) Бенфика имаше напад и два играча повеќе. Но, Валенсија не погоди за победа, а остана време за Киркелоке да погоди за шок во Лисабон и победа на РНЛ. 
Филип Талески на овој натпревар немаше погодок, а имаше два обида за гол. 

Ловќен беше најблиску досега до освојување на бод, но на крајот мечот заврши со победа на гостите од Шафхаузен (29-26). Бојан Маџовски постигна два гола од три обида на овој натпревар.

Средба што најмногу го привлече нашето внимание покрај дуелите во Скопје и Нови Сад беше дуелот во Берлин каде што гостуваше Динамо Букурешт. 
Берлин победи 33-30 и тоа не е реалната слика затоа што „лисиците“ воглавно водеа со по 6-7 гола разлика во текот на вториот дел. Засилувањата Лука Циндриќ (4/5) и Лазар Кукиќ (5/6) имаа солидни остварувања, но левото крило на Берлин, Тим Фрајхофер (21) имаше застрашувачки 10/11 на оваа средба и го засени „традиционално“ најдобриот Матијас Гидсел кој имаше 6/7. 

Хрватскиот тим Нексе и во третото коло победи со двоцифрена разлика. Откако со 14 гола го победија Скјерн, со 10 беа подобри од Брага, сега со 11 гола славеа над Повашка Бистрица. 
По овие резултати на Нексе во Европската лига, со нетрпение го очекуваме нивниот дуел со Загреб во домашното првенство. 

РЕЗУЛТАТИ 3. КОЛО
Алкалоид - Силкеборг  23-31
Констанца - Глогов  29-18
Елверум - Флензбург 32-33
Горење - Куенка  28-20
Хановер - АЕК  31-25
Кристијанштат - Нант 27-31
Татабања - Спортинг  31-29
Брага - Скјерн  25-32
Бенфика - РНЛ  35-36
Берлин - Динамо Букурешт  33-30
Ловќен - Кадетен  26-29
Бистрица - Нексе  28-39
Севехоф - Винтертур  41-20
Жабже -  Криенс 32-28
 
1.
330098:876
?
P
P
P
2.
3201100:914
?
P
I
P
3.
310299:1062
?
I
P
I
4.
300380:930
?
I
I
 
 
1.
330096:766
?
P
P
P
2.
320190:834
?
P
I
P
3.
310276:902
?
I
P
I
4.
300380:930
?
I
I
I
 
 
1.
3300107:766
?
P
P
P
2.
320196:824
?
P
I
P
3.
310278:1032
?
I
P
I
4.
300370:900
?
I
I
I

 
 
1.
3300116:816
?
P
P
P
2.
320199:864
?
P
P
I
3.
310287:962
?
I
I
P
4.
300376:1150
?
I
I
I
 
 
1.
3300114:836
?
P
P
P
2.
320193:1024
?
P
P
I
3.
310299:902
?
I
I
P
4.
300370:1010
?
I
I
I
#
 
 
2.
320184:794
?
I
P
P
3.
311179:873
?
P
N
I
4.
301278:911
?
I
N
I
#
 
 
 
1.
330091:746
?
P
P
P
2.
3201110:784
?
I
P
P
3.
310283:792
?
P
I
I
4.
300373:1260
?
I
I
I
#
 
 
1.
330087:706
?
P
P
P
2.
320185:834
?
P
P
I
3.
310294:802
?
I
I
P
4.
300363:960
?
I
I
I

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk