Осми Данец потпиша за Флензбург

Германскиот клуб Флензбург одамна е познат како данска колонија, со оглед на географската близина на Флензбург со Данска. Неретко на нивните натпревар има гости од Данска колку што има и германски навивачи.

Традиција не само што продолжи, туку и стана поизразена откако денеска Флензбург се пофали дека потпишале договор до 2027 година со десниот бек Никлас Киркелоке, ракометар на РНЛ и до појавувањето на Матијас Гидсел прв избор во националниот тим. 

Киреклок ќе биде осмиот Данец во Флензбург. Во момнтов таму се Симон Питлик, Јохан Хансен, Емил Јакобсен, Кевин Мелер, Мадс Менса Ларсен, Лукас Јоргенсен и Ласе Мелер, како и тренерот Николеј Крикау. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk