Европска лига: Шоу на Динамо, комплетни резултати

Комплетирано е првото коло од EHF Европската лига во сите осум групи. Издвојуваме џиновска победа од 52-24 на Динамо Букурешт над Извиѓач, на меч на кој се изнаигра Андриј Акименко (11 гола) додека првата ѕвезда Лука Циндриќ не ни мораше да игра и заврши со запирка. 
Не мина подобро ниту многу повисоко рангираниот Кадетен на гостувањето кај Флензбург. Сличен епилог, 46-32, на меч на кој 11 гола постигна Ласе Мелер, а „првата“ ѕвезда, Симон Питлик не ни мораше да игра и заврши со запирка. 

Филип Талески постигна два гола во високиот пораз на Бенфика од Нант од 37-28 како гости, додека Бојан Маџовски исто така постигна два гола во високиот пораз на Ловќен од Елверум. 

ГРУПА „А“
Кристијанштат - Рајн Некар  20-26
Нант -Бенфика  37-28
ГРУПА „Б“
Жабже - АЕК  30-21
Криенс - Хановер  23-31
ГРУПА „Ц“
Горење - Винтертур  34-26
Куенка - Севехов  22-30
​ГРУПА „Д“
Нексе - Скјерн  39-25
Бистрица - Брага  26-34
ГРУПА „Е“
Елверум - Ловќен  37-25
Флензбург - Кадетен  46-23
ГРУПА „Ф“
Бјерингбро - Ла Риоха  34-25
Алкалоид - Војводина  26-31
ГРУПА „Г“
Берлин - Шамбери  24-22
Динамо Букурешт - Извиѓач  52-24
ГРУПА „Х“
Татабања - Констанца  24-29
Спортинг - Хробри Глогов  37-20

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk