Нема веќе Данска Ракометна Федерација, само ДанскиРакомет

Данска одлучи да направи чекор напред кон модернизацијата и брендирањето на нивниот ракомет. Данската ракометна федерација одлучи да го смени името.
Од денеска, тие веќе не се викаат Данска Ракометна Федерација, туку Дански Ракомет (DanskHåndbold). Името се напишано споено, затоа што велат, тоа треба да симболизира поголема сплотеност и единство. 

Сменето е и логото во кое е додаден слоганот: Заедно за тимот. Данската федерација или Дански ракомет е формирана во 1935 година. Последнава модернизација опфаќа 11-те локални ракометни зони, да бидат споени во четири региони. 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk