Барса поразена во спектаклот во Хановер

Популарноста на Барса надвор од границите на Шпанија е многу поголема отколку таа што ја има дома. Во својата сала во Барселона игра пред околу 900 гледачи во просек, но затоа во Хановер и тоа на пријателски натпревар ја пречека - 9.000 гледачи. 

На овој натпревар беше тестиран и ракометниот ВАР кој ќе биде задолжителен во Бундеслигата претстојната сезона. Судиите двапати го користеа правото да гледаат видео и двапати досудија седмерец и исклучување. 

Хановер ја совлада Барса на овој натпревар со 40-38 (19-21). 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk