Нов пораз на јуниорките, следува брканицата околу „фенерот“

Женската јуниорска репрезентација на Македонија продолжи да реди порази на ЕХФ Еуро У19. Денеска во последното коло од групната фаза на разигрување, Македонија беше поразена и од репрезентацијата на Србија со резултат 19-30 (8-14)

Овие резултати на македонскиот тим не се пријатни, но не се ниту изненадување, ако реално ја погледнеме комплетната состојба особено на клупски план кај нас. 
Загрижувачки момент, секако е тоа што денешниот меч најлесно го загубивме, а за противник имавме условно и резултатски една од послабите репрезентации на првенството. 

Сѐ беше решено уште во првото полувреме. Сѐ беше решено во првите 10 минути од мечот. Период во кој противникот поведе со 7-1. Потоа се воспостави ритам во кој Македонија, реално, не беше опасност за намалување на резултатот. 
Разликата речиси без варирање остана до крајот на првиот дел (14-8). 
Слично беше сценариото по кое се играше и во вториот дел. По десетина минути, Србија имаше прв пат плус 10 (19-9), а потоа се продолжи со ритамот што им одговараше на нашите противници, затоа што нив им беше потребна победа од најмалку 6 гола разлика за евентуално да бидат подобри од Чешка и место да играат од 13-16, да играат за пласман од 9-12 место. 

Според системот на натпреварување, Македонија и најверојатно Чешка ќе вкрстат со послабите репрезентации од другата група за разигрување, а тоа се репрезентациите на Исланд и Хрватска. Тоа ќе бидат мечевите за пласман од 13-16 место.
Македонија како последна во групата ќе игра против Исланд. Потоа во зависност од резултатот ќе игра со поразениот или победникот од дуелот меѓу Хрватска и Чешка/Србија. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk