Кој има најсилен шут во Бундеслигата?

Силата на шутот е еден од најатрактивните моменти во ракометната игра. Играчи со топови место раце има речиси во секој тим, тоа е идеалното решение кога на комбинаториките во нападот не им оди добро. Тогаш решението е старомодно - распали со цела сила кон голот. 

Бундеслигата како една од технолошки најнапредните во ракометниот свет минатата сезона ја мереше брзината на шутевите и ги објави 25 ракометари што имаат најсилен шут. 

Данецот Јакоб Ласен од Хамбург (фото), Хрватот Шиме Ивиќ од Лајпциг и шведскиот ас Ерик Јохансон од Кил се тројцата ракометари кои шутираа со +139 км/ч. Само Ерик Јохансон постигна гол со својот шут. 

Погледнете го списокот со 25 ракометари со најсилен шут.

* Ѕвездичката означува дека не е постигнат гол

 
Место Играч  (km/h)
1 Jacob Lassen (HSV)* 139,62
2 Sime Ivic (LEI)* 139,47
3 ERIC Johansson (THW) 139,16
4 Dani Baijens (HSV) 138,66
4 Lukas Blohme (GUM) 138,01
5 Oskar Sunnefeldt (LEI) 138,00
6 Vladan Lipovina (WET) 137,84
7 Harald Reinkind (THW) 137,78
8 Yuri Knorr (RNL) 137,69
9 Emil Laerke (LEM) 137,66
10 Lenny Ruby (WET) 137,45
11 Jovica Nikolic (WET) 136,82
12 Niko Blaauw (LEM) 136,70
13 Hendrik Wagner (WET) 136,56
14 Simon Jeppsson (HCE) 136,55
15 Max Häfner (BIT) 136,52
16 Steffen Fäth (HCE) 136,31
17 Emil Mellegard (WET) 136,20
18 Manuel Zehnder (HCE) 136,17
19 Philipp Weber (SCM) 136,17
20 Patrick Wiesmach (LEI)* 136,16
21 Magnus Saugstrup (SCM) 136,14
22 Dominik Axmann (HSV) 136,10
23 Matej Climate (LEI) 135,97
24 Djibril M ́Bengue (BHC) 135,88
25 Björn Zintel (HAM)* 135,63

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk