PLAY OF THE DAY: Никола Костески се украси со злато

Македонскиот интернационалец Никола Костески стана освојувач на двојната круна во првенството на Чешка. Тој со неговиот клуб Талент Плзењ успеа да изведе подвиг и од 0-2 во финалната серија против екипата на Карвина. Овие две екипи од 2017 постојано се среќаваат со финалето и наизменично го менуваат сопствеништвото на пехарот. 

Талент Плзењ  е поуспешен во оваа серија и успеа да го врати назад шампионскиот пехар. Нашиот интернационалец цела сезнона игра важна улога во оваа екипа, а на последниот меч од финалето постигна шест погодоци во победата од 30-25. 

Чешка, поради нискиот рејтинг на клубовите во Европа, нема место во Лигата на шампионите и во Европската лига, туку сите екипи се во ЕХФ Европскиот Куп.
Но, годинава ЕХФ воведува промена во квалификацискиот систем и Талент Плзењ ќе има право да бара настап во Европската лига, во која би играл мини квалификации со екипи со сличен ранкинг за влез во групната фаза. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk