PLAY OF THE DAY: Дарио Петровски со шампионски пехар

Македонскиот интернационалец Дарио Петровски со својата екипа Јуниор Фасано, стана шампион на Италија. За Петровски ова е прв освоен пехар во Италија, за екипата на Фасано ова е четвртиот шампионски пехар. 
Поради слабиот клупски рејтинг, Италија нема место во Лигата на шампионите, ниту пак во Европската лига, туку само во ЕХФ Европскиот Куп. 
Годинава, пак, можат да аплицираат и да играат посебен тип мини квалификации за место во Европската лига. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk