(ЛИНКОВИ): Финиш на сезоната, се игра претпоследно коло

Сезоната 2022/23 влегува во својата завршна фаза. Првенство одиграно по нов систем, со 16 екипи поделени во две групи во есенскиот и со плејоф и плејаут разигрувања во пролетниот дел. Критикуван систем, иако веројатно е еден од најдобрите за македонските клубови и ракометари. 
Македонија е на прагот да добие нов шампион по седумгодишно владеење на Вардар. Приказната не е докрај раскажана, има уште две кола, а викендов се игра претпоследното сезонава. 

Вардар 1961 и Е. Пелистер, двата клуба што се сѐ уште во игра за пехарот, играат со двата конкуренти за последното место што води во Европа. 
Е. Пелистер гостува во Охрид, Вардар гостува во Кавадарци. 
Ако се научени лекциите од тековната сезона, не би требало да има изненадувања. Но, приказната не е раскажана до крајот, па треба да видиме што ќе се случи денеска во салите „Билјанини извори и во Јасмин“.

Третопласираниот Алкалоид има на хартија лесна задача, го игра последниот меч на домашен терен, а гостин е Е. Пелистер 2. Последниот пар во плејоф шампионатот се Т. Пролет и Бутел Скопје. Овој меч нема да има суштинско влијание на изгледот на табелата, иако може да го поправи впечатокот и за двата тима.  

СУПЕР МАШКА ЛИГА ПЛЕЈ ОФ и АУТ – КОЛО 13

20.05.2023 – САБОТА

19:00 часот РК АЛКАЛОИД – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

20:00 часот ГРК ОХРИД – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

20:00 часот ГРК ТИКВЕШ 2014 – РК ВАРДАР 1961

21.05.2023 – НЕДЕЛА

19:00 часот РК ПРОЛЕТ 62 – РК БУТЕЛ СКОПЈЕ


                                            ТАБЕЛА СУПЕР ЛИГА ПЛЕЈОФ
 
1.
121101334:27736
?
P
P
P
P
P
2.
121002343:26233
?
I
P
P
P
P
3.
12912331:29430
?
P
P
P
I
P
4.
12525312:31217
?
P
P
I
N
I
5.
12507295:31515
?
P
I
P
I
P
6.
12309263:30310
?
I
I
I
P
I
7.
122010281:3307
?
I
I
I
I
I
8.
121110261:3276
?
I
I
I
N
I

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk