Нигериецот на Бутел е откритие на сезоната во Шпанија

На три кола до крајот на сезоната, шпанската асоцијација АСОБАЛ ги прогласи најдобрите играчи за тековната сезона. 
Асобал имаше осет и стави само тројца ракометари на Барса во најдобриот состав, а интересно, ракометарот Фарук Јусуф, десниот бек на Нигерија која на кадетското СП в0 2019 играше во Скопје е прогласен за октритие на сезоната.
Фарук Јусуф потпиша за Бутел Скопје, но по втор пат не се појави во Македонија, туку се пресели во Келце. Полјаците го позјамија на Граноњерс каде ја одигра својата најдобра сезона и стана откритие на сезоната. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk