Савевски: Ако до септември не видам напредок, ќе преземам комплетна одговорност

Женската репрезентација на Македонија го загуби првиот дуел со Украина, но разликата не е толку висока, можеме да се надеваме дека на реваншот по три дена во Унгарија ќе успееме во крајната цел. 

Селекторот Љубомир Савевски не беше задоволен по натпреварот. 
„Оваа година и пол кога ги игравме тие мечеви, првите полувремиња ни беа катастрофални. Дали домашниот терен создава голем притисок, навистина треба да се види. На гости играме подобро.
Многу лошо, слабо во одбрана и напад, слаб ефект на голманите во првото полувреме. Не можеше да се види дека сме работеле добро. За разлика од вториот дел кога одигравме подобро, кога се виде дека младите играчи може многу да дадат. Се надевам дека на реваншот во Унгарија каде што ќе играме ќе бидеме подобри. Разликата во квалитет не е голема.
Овој пат Украинките покажаа брза игра, но и тие прават грешки. Во оваа ситуација со овие играчи мислам дека една мотивирана екипа која ќе почне добро, и да се поправиме, одиме да изненадиме во вториот меч. Немаме друго што. Се надевавме вечерва дека ќе победиме 4-5 разлика.
Никогаш не коментирам судии, но мислам дека во многу ситуации судеа онака како што не ни одговара“, коментираше Савевски.

„Сега останува само да поправиме она што може да го поправи. Викам дека правиме репрезентација, но треба повеќе време. Но, колку е тоа време ќе видиме. Треба да созреат младите девојки. Немаме друг избор, немаме многу играчи да донесеме. Ова се најдобрите играчи. Што може да се влијае?
Работиме на прецизноста и на реализацијата на играчите. Проблем е тоа што многу од нив не играат во своите клубови и во македонската лига. Не се тоа играчи кои играат 60 минути па да ја носат екипата. Ова е една селекција на спој на младост и искуство“, изјави селекторот Савевски и додаде дека е подготвен да преземе одговорност. 

„Мене договорот ми е до септември, ако не успеам да направам селекција ќе преземам комплетна одговорност. Сите имавме големи очекувања, имавме добро расположение, очекувавме да одиграме многу подобро, ги гледавме мечевите на Украина кои играа добро, но не брзо. Мораме да знаеме на што сме. Лажни надежи не ни требаат во овој момент“, вели Савевски.
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk