Вести: Карбеска и Илиева на дерби во Унгарија, трансфери, повреди, суспензии

Македонската судиска двојка Силвана Карбеска и Марија Илиева ќе делат правда реванш натпреварот меѓу женските репрезентации на Исланд и Унгарија, натпревар што ќе се игра на 11 април во унгарскиот град Ерд. 

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски воведе санкции против почесниот претседател на ракометниот клуб Мотор Запорожје, Влачеслав Богуслаев. Тој беше претстедател на компанијата Мотор Сич, главниот спозор на клубот од Запорожје. 

Бразилскиот ас Раул Нантес кој зимава направи трансфер од романскиот Динамо Букурешт во фрнцускиот клуб Лимож се повреди и најверојано за него оваа сезона е завршена. 

Најдобриот стрелец во Бундеслигата во моментов, Данецот Каспер Мортенсен, потпиша нов договор со Хамбург и ќе остане таму најмалку до јуни 2026.

Францускиот клуб Данкерк го ангажираше 22 годишниот пивот на Висла Плоцк - Јапонецот Јошида Чуичи. Тој е втор Јапонец што сезонава ќе игра во фрнцускиот шампионат, по Косуке Јошура кој игра во Нимс.


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk