Закажани две финалиња во Куп на Македонија

Тиквеш ќе го предизвика Е. Пелистер, а Пролет ќе игра против Е. Пелистер 2 во првите два познати финални парови во Куп на Македонија.
Пролет беше подобар од Голден Арт, а Е. Пелистер 2 го совлада тимот на Радовиш за меѓусебно финале што ќе се игра вечерва.
Првиот тим на Е. Пелистер пак го реши Куманово, а Тиквеш беше подобар од Струга и овие два пара же вкрстат во финалето.
Вечерва ќе ги добиеме и другите два парови а финале, а утре ќе се знаат сите учесници на годинешниот Фајналфор од Куп на Македонија. 


Куп на Македонија – Мажи:


Група 1 - Скопје - „Јане Сандански“ - 18.3.2023
РК ВАРДАР 1961 – ГРК ОХРИД    17:00ч (сабота)
РК ЈУНИОР К.В – РК СКОПЈЕ 2020    19:00ч (сабота)
Финале: Недела

Група 2  - Скопје - „Македонско сонце“ 17/18.2.2023
РК РАДОВИШ – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2  17-32 (7-16)
РК ПРОЛЕТ 62 – РК ГОЛДЕН АРТ КЛ7  26-25 (12-15)
Финале: РК ПРОЛЕТ - РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2  Сабота, 19:00ч.

Група 3 - Скопје - „Автокоманда“ - 18.3.2023
РК ПРИЛЕП – РК ВАРДАР НЕГОТИНО   15:00ч (сабота)
РК БУТЕЛ СКОПЈЕ – РК АЛКАЛОИД       18:00ч. (сабота)
Финале: Недела, 18:00ч.

Група 4  - Битола - „Боро Чурлевски“ - 18.3.2023
РК СТРУГА – ГРК ТИКВЕШ   23-28 (11-18)
МРК КУМАНОВО – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР  21-33 (12-17)
Финале: ГРК ТИКВЕШ - РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР  Недела, 20:00ч.

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk