Анди Шмит станува селектор, ама догодина

Најпознатото швајцарско ракометно име, Анди Шмит, е назначен за нов селектор на Швајцарија. Од јуни 2024.Во ракометот стана пракса да се потпишуваат играчи година, па и две години однапред. Сега таа пракса се проширува и на селекторите. 
Швајцарија, со особено задоволство и гордост објави дека нивни нов селектор ќе биде Анди Шмит. Од 2024 година. Дотогаш тој ќе ја заврши кариерата, а Михаел Сутер кој е нивни селектор од 2016 година ќе го одработи своето со машката репрезентација. 

 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk