Кои се идолите на Модриќ? Па, ракометарите

Хрватска своевремено направи подвиг каков што обично се гледа на филмови, во реалниот живот, „малку“ потешко. Од последното место на ЕП 2002, за една и пол година стана Светски и Олимписки шампион. „Таа“ генерација добива своја книга во која има пикантерии од времето, а интересна снимка има и на Јутјуб. Хрватската фудбалска У18 репрезентација во 2003 година беше во Португалија каде што играше два пријателски меча, а како своевидна награда ги однеле на мундијалскиот меч меѓу Хрватска и Данска (33-27), последен меч од вториот круг што за Хрватска значеше сѐ или ништо. 

По натпреварот младите фудбалери, а меѓу нив и идната мега фудбалска ѕвезда Лука Модриќ ги пуштиле на терен каде што буквално скокаа врз Балиќ, Метличиќ, Лацковиќ... 

Хрватскиот весник „24 Сата“, објавува и изјава од еден од актерите, Марко Циндриќ, тренер во Динамо, тогаш репрезентативец.

„По мечот не пуштија на терен, а тоа за нас 'клинците' беше супер, да славиме заедно со ракометарите. Многумина од нас тогаш и прв пат гледаа ракомет во живо. Се чудевме како се брзи, силни и големи тие момци, како се игра агресивно и има многу голови, многу повеќе отколку во фудбал и постојано нешто се случува“, изјави Циндриќ за 24 Сата. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk