Ранг листа: Карабатиќ на место број 50, Криштопанс е 37...

Норвешката ТВ2 го ангажираше блогерот Стиг Нигард да работи за нив за тековното Светско првенство и тој состави една интересна ранг листа на 50 најдобри ракометари во моментов. Според негово убедување, иако и самиот вели дека ако утре би ја составувал, ќе изгледа поинаку, а и дека има уште 30+ ракометари што во секој момент би можеле да бидат вклучени.

Листата е прилично интересна, не е едноставно да се состави, особено што за секој играч има понекој детал или објаснување зошто е таму каде што е. 
Го цениме трудот на Нигард и ќе ви ја понудиме да ја видите, како мала забава или да „убиете„ малку време додека да почнат полуфиналните пресметки што се на програмата денеска во 18:00 (Шпанија - Данска) и во 21:00 (Шведска - Франција)... 

ТОП 50

50. Никола Карабатиќ (ФРА, ПСЖ)
49. Анди Шмир (ПВА, Луцерн)
48. Јонатан Карлсбогард (ШВЕ, Барса)
47. Франциско Кико Кошта (ПОР; Спортинг)
46. Албин Лагергрин (ШВЕ, РНЛ)
45. Хенрик Мелгард (ДАН, Алборг)
44. Игор Карачиќ (ХРВ, Келце)
43. Аркадиуш Морито (ПОЛ, Келце)
42. Бјарки Мар Елисон (ИСЛ, Веспрем)
41. Ерик Јохансон (ШВЕ, Кил)
40. Кентан Мае (ФРА, Веспрем)39. Кај Смитс (ХОЛ, Магдебург)
38. Харалд Рајкинд (НОР, Кил)
37. Даинис Криштопанс (ЛЕТ, ПСЖ/Мелзунген)
36. Магнус Род (НОР, Флензбург)
35. Арон Палмарсон (ИСЛ, Алборг)
34. Никлас Екберг (ШВЕ, Кил)
33. Домагој Дувњак (ХРВ, Кил)
32. Дејан Бомбач (СЛО, Сегед)
31. Дилан Наи (ФРА, Келце)
30. Тимоти Н'Гесан (ФРА, Барса)29. Бенце Банхиди (УНГ, Сегед)
28. Андреас Волф (ГЕР, Келце)
27. Јури Кнор (ГЕР, РНЛ)
26. Камил Шипжак (ПОЛ, ПСЖ)
25. Феликс Клар (ШВЕ, Алборг)
24. Родриго Коралес (ШПА, Веспрем)
23. Лук Стеинс (ХОЛ, ПСЖ)
22. Магнус Саугструп (ДАН, Магдебург)
21. Јоханес Гола (ГЕР, Флензбург)
20. Недим Ремили (ФРА, Келце)19. Јахија Омар (ЕГИ, Веспрем)
18. Тјагуш Петруш (БРА, Барса)
17. Хенрик Пекелер (ГЕР, Кил)
16. Лука Циндриќ (ХРВ, Барса)
15. Расмус Лауге (ДАН, Веспрем)
14. Гисли Кристијансон (ИСЛ, Магдебург)
13. Хампус Ване (ШВЕ, Барса)
12. Артјом Каралек (БЛР, Келце)
11. Лудовик Фабрегас (ФРА, Барса)
10. Никлас Ландин (ДАН, Кил)

ТОП 10

9. Сандер Сагосен (НОР, Кил)
8. Гонзало Перез де Варгас (ШПА, Барса)
7. Алеиш Гомез (ШПА, Барса)
6. Микел Хансен (ДАН, Алборг)
5. Матијас Гидсел (ДАН, Берлин)
4. Омар Инги Магнусон (ИСЛ, Магдебург)
3. Алекс Душебаев (ШПА, Келце)
2. Јим Готфридсон (ШВЕ, Флензбург)
1. Дика Мем (ФРА, Барса) 


 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk