Крај на СП за Готфридсон: Плачев, спиев, ќе навивам!

Европскиот шампион ќе брка злато и од СП, на домашен терен, но без најдобриот играч. Заврши мундијалот за можеби најдобриот светски играч во моментов, Јим Готфридсон од Шведска. По освојувањето на европското злато во 2022, цел стана светското и тоа на домашен терен. Шведска стигна до полуфиналето, но за најважните два натпревари го загуби најдобриот играч. 

Јим Готфридсон се повреди на 1/4 финалниот меч со Египет. Дислокација на прст на нешутерската рака проследено со фрактура и неминовна операција која ќе го оддалечи од теренот околу два месеца се првите прогнози.

„Болеше и покрај тоа што имав многу адреналин во телото. Кога натпреварот заврши се чувстував како некој да ја спуштил завесата. Имаше некоја солза, спиев час, час и пол... Не го напуштам тимот. Ќе бидам или на клупата или на трибините. Цел живот се подготвував за ова, долго време сум со момците и ќе останам во салата до крај. 
Во меѓувреме со клубот договораме опција за хируршка интервенција, веројатно два месеци нема да можам да играм“, изјави Готфридсон за шведските медиуми.  
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk