Палицка ја крена Шведска на нозе

Андреас Палицка, голманот на репрезентацијата на Шведска наполно заслужено беше прогласен за играч на натпреварот меѓу Шведска и Исланд, дербито на денешниот ден на СП. Шведска и Исланд одиграа ракометна „убавица“ вечерва. Одличен натпревар, одлично судење (судеа македонските судии Начевски и Николов) и нешто што ретко се гледа кога играат скандинавци меѓусебе - жестоки дуели и многу фаули. Тепање на секој дуел, но и двата тима пружија вистинска борба. 
Брз ракомет, убави моменти на двете страни, резултатска неизвесност се до моментот кога во ритам влезе Андреас Палицка.  Голманот на Шведска правеше чуда и беше најзаслужниот што домаќинот на првенство го задржа перфектниот скор и на коло до крајот го обезбеди првото место во групата и пласманот во 1/4 финалето.
1/4 финалисти од групата 1 се Франција и Шпанија, а Словенија ќе биде третопласирана. 

ГРУПА 1
ШПАНИЈА - СЛОВЕНИЈА  31-26
ФРАНЦИЈА - ИРАН   29-41
ЦРНА ГОРА - ПОЛСКА 20-28

ГРУПА 2
КАПЕ ВЕРДЕ - ПОРТУГАЛИЈА  22-35
БРАЗИЛ - УНГАРИЈА   25-28
ИСЛАНД - ШВЕДСКА   30-35BLICA
 
1.
4400137:1088
?
P
P
P
P
2.
4400123:968
?
P
P
P
P
3.
4202127:1104
?
I
P
I
P
4.
410397:1052
?
P
I
I
I
5.
4103103:1232
?
I
I
P
I
6.
4004103:1480
?
I
I
I
I
 
1.
4400132:1038
?
P
P
P
P
2.
4211116:1015
?
P
N
P
I
3.
4202128:1214
?
I
P
I
P
4.
4202106:1174
?
P
I
I
P
5.
4112101:1103
?
I
N
P
I
6.
4004108:1390
?
I
I
I
I

TABLICA

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk