На две средби денеска ќе „пршти“ од добар ракомет

Продолжуваат натпреварите од Светското првенство што се одржува во Полска и Шведска. Денеска се играат натпревари во групите 1 и 2.Денешниот ден почнува со дерби меѓу Словенија и Шпанија. Шпанците како и секогаш полека ја загреваат машината која треба во завршната фаза да биде во најдобрата форма и спремна за дуели со најсилните во светот. 
Вечерва, пак, играат Исланд и Шведска и тоа е натпревар што ниту еден вистински ракометен фан не смее да го пропушти.

На овој натпревар ќе има и македонски претставници, македонската судиска двојка Николов и Начевски ќе дели правда на оваа средба. 

Црна Гора и Полска е уште еден меч што го препорачуваме за гледање, се работи за две слични по квалитет репрезентации, а ниту едната не смее да си дозволи пораз, особено не домаќинот кој веруваме ќе игра пред најмалку 10.000 гледачи во Таурон Арена во Краков.

ДЕНЕСКА ИГРААТ
ГРУПА 1
15:30  ШПАНИЈА - СЛОВЕНИЈА
18:00  ФРАНЦИЈА - ИРАН
20:30  ЦРНА ГОРА - ПОЛСКА

ГРУПА 2
15:30  КАПЕ ВЕРДЕ - ПОРТУГАЛИЈА
18:00  БРАЗИЛ - УНГАРИЈА
20:30  ИСЛАНД - ШВЕДСКА
TABLICA
#
ГРУПА 1
1.
330092:706
?
P
P
P
2.
330096:796
?
P
P
P
3.
3201101:794
?
P
I
P
4.
310283:962
?
I
P
I
5.
300370:850
?
I
I
I
6.
300374:1070
?
I
I
I
#
ГРУПА 2
 
1.
330097:736
?
P
P
P
2.
320198:864
?
P
I
P
3.
311181:783
?
N
P
I
4.
311176:823
?
N
P
I
5.
310278:922
?
I
I
P
6.
300385:1040
?
I
I
I
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk