Избор на АМС: РФМ нај федерација, Лазаров со титула великан

Агензијата за млади и спорт (АМС) и Сојузот на спортски федерации на свечена манифестацијата ги избраа најдобрите во спортска Македонија за оваа 2022 година.
Ракометот освои неколку награди. Победник е во категоријата за најдобра женска и машка репрезентативна селекција, најуспешна национална спортска федерација, а ракометната легенда Кирил Лазаров доби награда за Великан на македонскиот спорт.ПРИЗНАНИЈА ЗА НАЈДОБРИТЕ СПОРТИСТИ ЗА 2022 ГОДИНА: 

НАЈДОБАР СПОРТИСТ: Владимир Егоров
НАЈДОБРА СПОРТИСТКА: Оливера Наковска Бикова.
ВЕЛИКАНИ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ: Кирил Лазаров/Горан Пандев
НАЈУСПЕШНА НАЦИОНАЛНА СПОРТСКА ФЕДЕРАЦИЈА: Ракометна федерација на Македонија
НАЈУСПЕШЕН ТРЕНЕР/СЕЛЕКТОР: Дејан Митровски – Урко
НАЈДОБАР МАШКИ НАЦИОНАЛЕН ТИМ: Сениорски ракометен национален тим
НАЈДОБАР ЖЕНСКИ НАЦИОНАЛЕН ТИМ: Сениорски ракометен национален тим

НАЈДОБАР МЛАД СПОРТИСТ: Петар Арсовски (бокс)
НАЈДОБРА МЛАДА СПОРТИСТКА: Јадранка Темелкова (кик-бокс)
ПОДВИГ НА ГОДИНАТА: Марко Пејчиновски (пливање)/Харис Беќири (еверестинг)
НАЈУСПЕШНА СПОРТСКА ЕКИПА ВО УНИВЕРЗИТЕТСКА КОНКУРЕНЦИЈА: Карате тим на универзитетот „Кирил и Методиј“
НАЈУСПЕШЕН УЧИЛИШЕН СПОРТСКИ КЛУБ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА: ОУ „Васил Главинов“ – Велес
НАЈУСПЕШЕН УЧИЛИШЕН СПОРТСКИ КЛУБ ОД СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА: СОУ „Нико Нестор“ Струга

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk