СП без многу ѕвезди: Отпаѓаат Мораеш, Шипжак, Н'Гесан...

Мундијалот во Полска и Шведска нема да биде посебен кога е во прашање бројот на ѕвезди што нема да ги видиме. Поради повреди заработени во последниот месец, десетина добро познати играчи останаа без шанса за настап на СП.Покрај ракометарите како Винецек, Пекелер, Ненадиќ, Ел Ахмар, Скубе, Зарабец кои или не се селектирани или годинава за прв пат како пензионери ќе гледаат мундијал плус руско-белоруските ѕвезди, на списокот има дваесетина ракометари што главно во последниот месец заработија повреди што ќе ги оддалечат од СП.
Погледнете во моментов кои играчи се во аут, а ова е само прв поглед кон списокот на кој сигурно ќе има повеќе имиња затоа што се уште се играат натпревари, а подготовките не се почнати кај ниту една репрезентација. 
Неколку играчи, како Симон Сичко, Ерик Јохансон, Рожерио Мораеш, Тимоти Н'Гесан, Матијас Гидсел се тркаат со времето и има шанси за заиграат.

Полска: Камил Шипжак, Симон Сичко*, 
Франција: Омерик Мин, Карл Конан, Иго Деска, Жулиен Бос, Весли Пардин, Тимоти Н'Гесан, Килијан Вилмино, Беноа Конку
Бразил: Ханиел Лангаро
Хрватска: Давид Мандиќ, Марко Мамиќ, Халил Јагањац, Домагој Павловиќ, Иван Чупиќ, Тин Лучин
Србија: Немања Зеленовиќ
Шпанија: Алеиш Гомез, Аитор Арињо 
Египет: Омар Јахија
Шведска: Валтер Кринц, Ерик Јохансен*, Јонатан Едвардсон, Карл Ваилиниус
Германија: Марсел Шилер, Јулиус Кун*, Тимо Кастенинг, Фин Лемке, Себастијан Хејман, Фабијан Виде
Тунис: Мухамед Суси
Данска: Андерс Закаријасен
Норвешка: Магнус Фредериксен
Исланд: Хаукур Трастарсон
Унгарија: Доминик Мате, Адам Јухач
Словенија: Урх Кастелиц, Гашпер Маргуч, Матеј Габер
Ц. Гора: Стефан Чавор
Португалија: Жоао Фераз
Катар: Франкис Марзо

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk