Заврши есенскиот дел, како изгледаат Плеј оф и Плеј аут групите?

 
 
Денеска се одиграа последните два натпревари од првиот дел од машката Супер лига. За прв пат во најсилната македонска ллига учествуваа 16 екипи. Видовме интересни натпревари, квалитетот не само што бе беше нарушен туку шанса добија многу повеќе домашни играчи да играат во најсилната конкуренција. 
Загревањето заврши, сега на ред се вистинските битки, тие што носат титула и тие што носaт опстанок. Екипите остануваат поделени во две групи со тоа што сега се игра Плеј оф и Плеј аут, а соодветно на пласманот во есенскиот дел, екипите ќе пренесат бодови на пролетната табела.
Така Супер лига ќе ја добие својата најдобра формација со осум екипи без притоа да го уништи целиот ракомет, а послабите тимови ќе играа со себе рамни за опстанок. 

На пролет ќе се игра Плеј оф, а табелите во моментов изгледаат вака:
ПЛЕЈ ОФ:
1. Вардар 1961 (3 бода), 2. Е. Пелистер (3 бода), 3. Алкалоид (2 бода ), 4. Т. Пролет (2 бода), 5. Бутел Скопје (1 бод), 6. Е. Пелистер 2 (1 бод), 7. Охрид (0 бодови), 8. ГК ТИквеш (0 бодови). 

Македонија следната сезона во Европа ќе има четири места. Едно во Лигата на шампионите и две во Европската лига и по подолго време едно место во ЕХФ Европски Куп. Следствено, првите четири екипи од шампионатот ќе се пласираат во Европа. 

Но, не е решено прашањето на Вардар и неговиот настап во Европа. Особено ако Вардар повторно стане првак на Македонија. ЕХФ во моментов не може да потврди, ниту да негира дали на Вардар ќе добие дозвола да игра во ЛШ или во друг Европски Куп. 

ПЛЕЈ АУТ
1. Струга (3 бода), 2. Голден Арт (3 бода), 3. Прилеп (2 бода), 4. Скопје (2 бода), 5. Радовиш (1 бод), 6. Куманово (1 бод), 7. Вардар Неготино (0 бодови), 8. Јуниор Кисела Вода (0 бодови)

По добивање на конечниот пласман во плеј аут групата пласираните од 1-5 место остануваат во Супер лига , 6-от игра еден бараж натпревар на неутрален терен со 3-от од Прва лига за опстанок во највисок степен на натпреварување ( во случај на нерешен резултат се изведуваат дирекно седмерци ), 7-от и 8-от преминуваат во Прва лига, а првиот и вториот од Прва лига влегуваат директно во Супер лига.

КОНЕЧНИ ТАБЕЛИ ОД ПРВИОТ ДЕЛ НА ПРВЕНСТВОТО

                                                         ГРУПА „А“
1.
141400466:31342
P
P
P
P
P
2.
141103474:34833
I
P
P
I
P
3.
141004376:33730
P
P
P
P
P
4.
14815368:33825
P
N
I
P
I
5.
14527358:39117
I
N
I
P
I
6.
14419358:43413
P
I
P
I
I
7.
141013322:4443
I
I
I
I
P
8.
141013320:4373
I
I
I
I
I
#
 
 
 
 
 
 
 
1.
141310454:31340
P
P
P
P
P
2.
141022395:34732
I
P
P
P
P
3.
14914392:34828
P
P
P
P
I
4.
14914369:34528
P
I
I
P
P
5.
14608348:37318
I
P
P
I
P
6.
143011330:3959
P
I
I
I
I
7.
141211341:4125
I
I
I
I
I
8.
141112343:4394
 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk