Како изгледа тимот на Норвешка, првиот фаворит во групата

Познат е составот и на првиот фаворит во групата на СП во Краков во која што игра и репрезентацијата на Македонија. 
Норвешка го извади на виделина изборот на не толку познатиот, но многу активен и засужен тренер, Јонас Виле.


Јонас Виле повика играчи што не се многу познати, но ако го погледнете повнимателно составот, може лесно да се издвои првата постава. 
Таа без сомнение ќе ги содржи Торборн Бергеруд (Колстад) и идниот голман на ПИК Сегед - Емил Имсгард. Пикери ќе бидат Петер Оверби (Кил) и Магнус Гилеруд (Колстад). 
На крилни позиции ќе видиме Александер Блонз (Сегед), Себастијан Бартолд (Алборг), Кристијан Бјорнсен (Колстад) и Кевин Гуликсен (Гепинген).
Бекови ќе бидат Сандер Сагосен (Кил), Харалд Рајнкинд (Кил), Магнус Род (Флензбург), Јоран Јоханесен (Флензбург), Кристијан О'Саливен (Магдебург), Кент Робин Тонесен (Сегед)...

Македонија со Норвешка ќе игра на 13 јануари, на првиот ден од Светското првенство во Краков. Во групата се уште и Арентина и Холандија. Три репрезентации продолжуваат во Главната рунда каде што ќе вкрстат со три од следниве четири тима: Германија, Србија, Катар и Алжир. 

Голмани: Торборн Бергеруд, Кристијан Саверас, Емил Имсгард, Робин Хауг
Пикери: Петер Оверби, Магнус Гилеруд, Томас Солстад, Ендре Лангас, Том Каре Николаисен
Дефанзивци: Ветле Ек Ага, Ветле Ронинген
Крила: Себастијан Бартолд, Александер Блонз, Синдре Хелдал, Аугуст Педерсен, Каспер Лиен, Аксел Хорген, Кевин Гуликсен, Кристијан Бјорнсен
Бекови: Томас Боилсен, Симен Петерсен, Ерик Тофт, Сандер Сагосен, Магнус Лангеланд, Сандер Оверјордет, Кристијан О'Саливен, Тобијас Грондал, Јоран Јоханесен, Кристофер Рамбо, Кент Робин Тонесен, Харалд Рајнкинд, Еивинд Танген, Магнус Род

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk