Седум „Македонци“ во составот на Србија

Србија е потенцијален противник на Македонија на претстојното Светско првенство што ќе се игра во Полска и Шведска. Доколку и двете репрезентации ја минат прелиминарната рунда, за што Србија има далеку полесен пат отколку Македонија, тогаш ќе се сретнат во Глваната рунда што ќе се игра во Катовице. Тони Херона, првиот српски селектор што не е од балканските простори одбра 35 играчи од кои ќе се селектира составот за наредниот мундијал.
Го нема Петар Ненадиќ кој се повлече од репрезентацијата, го нема Зеленовиќ кој е повреден, а во составот се седум добро познати играчи и во напата земја.
Тоа се Дејан Милосављев, Мијајло Марсениќ, Илија Абутовиќ, Стефан Додиќ, Вања Илиќ, Немања Обрадовиќ и Предраг Вејин кои во својата кариера кој повеќе кој помалку имаат настапувано во Македонија, главно во Вардар и Металург, со тоа што Стефан Додиќ има играно и за Охрид, а Немања Обрадовиќ и за Е. Пелистер.


Голмани: Dejan Milosavljev, Vladimir Cupara, Milan Bomaštar, Todor Jandrić.
Леви крила: Nemanja Ilić, Vanja Ilić, Miloš Grozdanić, Mladen Šotić.
Пикери: Mijajlo Marsenić, Dragan Pešmalbek, Luka Rogan, Živan Pešić, Ivan Popović, Branko Predović.
Десни крила: Bogdan Radivojević, Vukašin Vorkapić, Mateja Dodić, Uroš Kojadinović.
Бекови: Petar Đorđić, Ilija Abutović, Uroš Borzaš, Miloš Kos, Stevan Sretenović, Nemanja Obradović, Danilo Radović, Lazar Kukić, Marko Milosavljević, Stefan Dodić, Đorđe Đekić, Aleksa Kolaković, Miloš Orbović, Jovica Nikolić, Predrag Vejin, Mihajlo Radojković i Milan Milić.

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk