Почна „лицитација“ за Фајнал фор на Европска лига

Не е лицитација во вистински смисол на зборот, но сосема одговара на обидот на Виена да му најде домаќин на Фајнал фор турнирот што ќе се игра во Европската лига. 


Последен домаќин на Европската лига беше Лисабон и тоа придонесе многу за растот на клупскиот рејтинг на Португалците, особено на Бенфика. 

Сега одново е отворено прашањето кој ќе биде организатор. Рокот за аплицирање истекува на 15 јануари. Клубовите и федерациите треба да достават план за тоа како би го организирале овој дводневен настан на крајот на сезоната. 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk