Во Украина редовно се игра ракомет

Двата шампионата, машката и женската Супер лига се играат во Украина, со малку изменет систем и подобро планирање. Почнаа и првите лигиШест екипи се натпреваруваат во машката Супер лига во Украина, поделени се во два региона. Од 25-27 се играа натпреварите на кои учествуваа екипи од кризните подрачја. Мотор 2 Запорожје, Одеса и Донбас Марипол. 
Екипата на Донбас е лидер во шампионатот и покрај тоа што вечерва беше поразен од Одеса (29-33). Одеса е на второто место, трет е ЦСКА Киев. 
Во шампионатот уште учествуваат СКА Лвов, Карпати и Мотор 2. 
Неприкосновениот Мотор кој е актуелен првак на Украина се пресели и сега функционира од германскиот Дизелдорф. 

Слично е и во женскиот шампионат, редовно се играат кола, односно се одиграни две кола. И таму шет екипи се натпреваруваат во најсилната конкуренција. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk