Хрватска пријави и Словенец за СП 2023

Откако истече последниот рок за пријавување на составите од 35 играчи, почнаа да се појавуваат во јавност списоците со играчи од кои ќе се селектираат екипите за настапот на СП 2023.Селекторот на Хрватска има најмногу проблеми досега затоа што најмалку шест играчи се повредени. Од нив тројца воопшто не се на списокот, а тоа се Марко Мамиќ, Халил Јагањац и Давид Мандиќ. 

На поширокиот список на Хрватска се наоѓа и Марио Шоштариќ (30). Крилото на ПИК Сегед е репрезентативец на Словенија, играше за нив на ЕП 2020 во Австрија. 
Но, Шоштариќ очигледно го г(за)губи местото покрај Јанц, Маргуч итн. па ега Хрватска би да профитира, ако се може. 
Нема да може на ова ЕП, а ќе видиме како ќе оди целиот процес. 

Marin Šego (FRISCH AUF GOPPINGEN)
Ivan Pešić (HBC NANTES)
Kristian Pilipović (ORLEN WISLA PLOCK)
Dominik Kuzmanović (HC NEXE),
Mate Šunjić ((US IVRY HANDBALL),
Dino Slavić (PPD ZAGREB),
Marin Jelinić (NEXE),
Lovro Mihić (ORLEN WISLA PLOCK),
Paolo Kraljević (PPD ZAGREB),
Ivan Čupić (PPD ZAGREB),
Filip Glavaš (KK TRIMO TREBNJE),
Željko Musa (PPD ZAGREB),
Marin Šipić (KRIENS-LUZERN),
Marino Marić (SC DHFK LEIPZIG),
Veron Načinović (MONTPELLIER HB),
Leon Šušnja (ORLEN WISLA PLOCK),
Nikola Grahovac (PPD ZAGREB),
Domagoj Duvnjak (THW KIEL),
Luka Cindrić (BARCA),
Igor Karačić (LOMZA VIVE KIELCE),
Tin Lučin (ORLEN WISLA PLOCK),
Zvonimir Srna (PD ZAGREB),
Josip Šarac (FRISCH AUF GOPPINGEN),
Jakov Gojun (PPD ZAGREB),
Ivan Martinović (MT MELSUNGEN),
Luka Lovre Klarica (PPD ZAGREB),
Mateo Maraš (GRUNDFOS TATABANYA KC),
Šime Ivić (SC DHFK LEIPZIG),
Luka Šebetić (GWD MINDEN),
Josip Božić Pavletić (TREMBLAY-EN-FRANCE HANDBALL),
Valentino Ravnić (DOBROGEA SUD CONSTANTA),
Davor Ćavar (PPD ZAGREB), Tomislav Severec (NEXE),
Mario Šoštarić (SC PICK SZEGED),
Karpo Sirotić (PPD ZAGREB). 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk