Алкалоид повторно со 40+ гола

СТРУГА - АЛКАЛОИД   29-44 (14-22)
Сала: „Нико Нестор“ во Струга. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски. Делегат: Душко Камишевски
Струга: Тутенкоски, Маркоски 8, Савески 1, Блажески 3, Лазаревиќ 2, Бугриновиќ 7, Јанкулоски, Ферукоски, Димески, Ѓуровиќ 3, Стрезоски, В. Маркоски, Костоски, Цветаноски 5, Рикановиќ, Нацев
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 2 мин.
Алкалоид: Галевски, Димевски 1, Стојков 4, Младеновиќ 1, Серафимов 8, Илиески 2, Стојковиќ 4, Митев, Ѓоргиев 4, Иваноски 1, Симоноски 1, Омерагиќ 1, Трајковски, Тодески 3, Кофилоски 7, Петковски 7
Седмерци: 5/6 Исклучувања: 8 мин. Алкалоид ја совлада Струга на гостински терен и практично го завери второто место на табелата кое носи два бода на салдо на почетокот на Плеј оф разигрувањето. РК Алкалоид ја оправда фаворитската улога и предводен од Серафимов и тандемот крилни играчи Кофилоски и Петковски рано ја презема контролата и стигна до комотно водство. 
РК Алкалоид поведе 6-2 и таа разлика потоа ја сголеми н 12-6, 15-8 за на полувреме да биде 22-14. 

Во второто полувреме, РК Алкалоид и Струга беа рамноправни резултатски, иако водството остана. Така беше до резултат 31-26. По ова почна серија која заврши со 11-2 или вкупно 42-27 пред стружани да постигнат погодок. 


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk