ЕП 2022: Што и каде да гледате денеска?

Денеска ќе се играат последните натпревари од Прелиминатната рунда од Европското првенство во градовите Целје и Љубљана, по што ќе биде познато кои две репрезентации први ќе го напуштат шампионатот. Би рекле дека Швајцарија е елиминирана, затоа што денеска не само што треба да ја совлада Хрватска, туку треба да ја совлада со осум гола разлика за да се пласира во главната рунда. Норвешка е веќе пласирана со две победи и фаворит во однос на Унгарија на денешниот натпревар. 

Во групата „Б“, Србија мора да ја победи Словенија, а воедно и Данска да ја совлада Шведска. Во спротивно, доколку победи Шведска тогаш Словенија и Данска ќе се пласираат во следната рунда. Ова е затоа што Србија има пораз од 13 гола од Данска и денеска би требало барем со 12 гола да ја совлада Словенија.

ТВ преноси ќе има на МТВ од натпреварите од групата „Б“. Прво од мечот Словенија - Србија, а потоа и од средбата меѓу Шведска и Данска. 


ДЕНЕСКА ИГРААТ
18:00  ХРВАТСКА - ШВАЈЦАРИЈА
18:00  СЛОВЕНИЈА - СРБИЈА
20:30  НОРВЕШКА - УНГАРИЈА
20:30  ШВЕДСКА - ДАНСКА

 
1.
220070:444
 
 
 
2.
210151:492
 
 
 
3.
210144:502
 
 
 
4.
200249:710
 
 
 
#
ГРУПА Б
 
 
 
 
 
 
 
1.
220060:434
 
 
 
2.
210160:492
 
 
 
3.
210150:592
 
 
 
4.
200242:610
 
 
 
#
ГРУПА Ц
 
 
 
 
 
 
 
1.
220059:354
 
 
 
2.
220059:434
 
 
 
3.
200249:640
 
 
 
4.
200229:540
 
 
 
#
ГРУПА Д
 
 
 
 
 
 
 
1.
220059:484
 
 
 
2.
210145:462
 
 
 
3.
210150:522
 
 
 
4.
200244:520
 
 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk