Е. Пелистер се зацврсти на врвот

Еурофарм Пелистер – Тиквеш 30-21 (16-9)
Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола. Гледачи: 500 Судии: Дејан и Димитар Георгиевски. 
Еурофарм Пелистер: Лесјак, Кизиќ, Ојлески 5, Кузманоски 1, Стоилевски 5, Радовиќ, Танкоски 1, Хосни 2, Костески 5, Дејвис 3, Кукоски, Ѓоргоски 1, Васиљев, Суси 2, Пешевски 3, Пав. Атанасијевиќ 2
Седмерци: 3/2 Исклучувања: 8 минути
Тиквеш: Брауновиќ, Колев, Стојановски, Дрогришки 4, Темелкоски, Велков, Соколов, Димовски 6, Лазов, Окардов 2, Шулески, Симиќ 3, Хамзиќ 4. Петровиќ 2 
Седмерци: 4/3 Исклучувања: 8 минутиПрвиот битолски состав, Еурофарм Пелистер го совлада ГРК Тиквеш од Кавадарци и се зацврсти на врвот на табелата. 
Кавадарчани денеска во Битола беа рамноправни до резултат 6-5. Потоа екипата на Е. Пелистер направи серија од 6-0, поведе со 12-5 и практично победникот на натпреварот беше решен уште во оваа фаза. 
Уште малку додадоа гас домашните, па на полувреме беше 16-9.
Во второто полувреме, битолчани стигнаа до плус 10 (26-16) и во рамките на водството од 9-10 гола се играше до крајот на мечот, до конечните 30-21.


Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk