Вести што го содржат тагот Шах

Алкалоид ја освои втората победа, следува мегдан со најдобрите

Во втората рунда од Светското екипно првенство, ШК Алкалоид ја забележа и втората победа

Прочитај повеќе

Алкалоид го почна Светското екипно првенство со убедлива победа

Шахистите на повеќекратниот македонски шампион, ШК Алкалоид, го стартуваа настапот на Светското екипно првенство за сениори во Струга со беспрекорен триумф

Прочитај повеќе

Членките на ШК Алкалоид ВМ Бела Котенашвили и ИМ Лела Јавакхишвили Светски екипни шампиони!

На штотуку завршеното Светско екипно првенство за жени во Рапид шах што се одигра од 05-12 септември Полска првото место го освои екипата на Грузија, и со тоа вторпат во својата историја стана Светски екипен шампион во Рапид шах.

Прочитај повеќе

Алкалоид ќе учествува на Светскиот сениорски екипен шампионат за ветерани за 2023 година

Најсилното шаховско натпреварување за сениори/ветерани во светот, ќе се одржи од 18 до 29 септември, во хотел Изгрев (Струга).

Прочитај повеќе

ШК Алкалоид со двојна круна на Екипните шампионати на Македонија за 2023 година ја потврди доминацијата во шахот

Алкалоид ги освои шампионатите на Македонија

Прочитај повеќе