Вести од месец Октомври, 2018

Дислексијата не е болест, на децата им треба тренинг, a не лекови

Во нашата земја дислексијата се утврдува во здравствени установи, но без точно утврдени методи, ниту пак од лиценцирани лица. Во истите установи децата како третман за дислексија, дисграфија и дискалкулија добиваат и медикаменти, а особено тешки лекарства наменети за лица кои преживеале мозочни удари.

Прочитај повеќе

Рекордно висок пораз на Вардар во СЕХА

Комбинираниот состав на Вардар го запиша највисокиот пораз на „црвено-црните“ во СЕХА лигата досега

Прочитај повеќе

Нит Вардар ќе биде Вардар, нит Мешков ќе биде Мешков

Попладнево Врадар и Мешков Брест ќе играат во СЕХА Гаспром

Прочитај повеќе

Тренерска смена во ЦЕМС

Треноска и Стојковска веќе не се тренери во ЦЕМС. Клубот се раздели со дуото и назначи нов тренер

Прочитај повеќе

ПРВА ЛИГА 2: Струмичани во битка за плеј оф

Астраион го врати во живот ракометот во Струмица

Прочитај повеќе