Младиот Алкалоид го преслуша Хихон

Младиот тим на Алкалоид, екипа составена пд ракометари од генерацијата 2007 го одигра првиот меч на турнирот во Нант.


Нант е домаќин на голем турнир за помлади категории на ракометари. Прв пат на ваков турнир во Франција учестува и македонска екипа. Алкалоид испрати тим од генерацијата 2007, а тие веќе го одиграа првиот меч и ја запишаа првата победа. Екипата на Алкалоид на својот прв меч во рамки на турнирот во Нант славеше победа над екипата на Хихон од Шпанија со 31-28 (16-11). Плејмејкерот Марин Крстевски беше прогласен за играч на натпреварот. 
Во текот на денот, Алкалоид ќе се сретне и со екипата на Тулуз од Франција. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk