ФОТО: „Златните“ кадети пречекани во Скопје

Кадетската репрезентација на Македонија, новиот учесник на кадетското СП и јуниорското ЕП, пристигна во Скопје со победничиот пехар во сопственот. 
Денска РФМ организираше пречек и дружба со талентираните македонски ракометари. Претседателот на РФМ. Живко Мукаетов изјави дека ќе побара од РФМ, ракометарите да бидат парично наградени со 700.000 денари. 


„Голема чест, голема работа, горди сме на вас што ја вративме Македонија во елитата. Вам ви претстои светла иднина, но многу да работите, заедно да градиме успех, ова е светска работа и многу сум ви благодарен. 
Ние сме тука за вас да работиме како федерација, да градиме успешна приказна. Ракометот е спорт број 1 во Македонија и да продолжиме да работиме како досега. Уште еднаш ви благодарам и ви посакувам уште многу вакви резултати и успеси“, изјави претседателот на РФМ, Живко Мукаетов.
Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk