Димковски МВП, тројца Македонци во Ол Стар тим

Македонија го освои ЕХФ Шампионатот и следствено неколку наши играчи се најдоа на во идеалниот состав на турнирот. 
Најкорисниот играч исто така е од редовите на нашиот тим. Ракометарот на Тинекс Пролет, Томислав Димковски е најкорисниот играч на ЕХФ Шампионатот во Рига на кој Македонија го освои првото место.
Димковски МВП наградата целосно ја заслужи во финалниот меч кога ги постигна двата гола со кои Македонија од минус еден премина во водство. 
Давид Брестовац, младиот голман кој веќе почна интернационална кариера во германскиот Котбус е најдобриот голман на турнирот. Уште еден играч од Тинекс Пролет, Михаил Тотиќ е прогласен за најдобро лево крило, а Александар Петковски кој летово направи трансфер од Металург во Алкалоид е најдоброто десно крило.
Петковски беше во тесна трка и за најдобар стрелец, но на крајот заврши на второто место со 38 погодоци. 


All-star Team
Goalkeeper: David Brestovac (North Macedonia)
Left wing: Mihail Totic (North Macedonia)
Left back: Valentin Wolfisberg (Switzerland)
Centre back: Vincent Kreiselmaier (Luxembourg)
Right back: Eyüp Arda Yildiz (Türkiye)
Right wing: Aleksandar Petkovski (North Macedonia)
Line player: Jevgenijs Rogonovs (Latvia)

Best defender: Mischa Romer (Switzerland)
MVP: Tomislav Dimkovski (North Macedonia)
Top scorer: Luke Kaysen (44 goals, Luxembourg)

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk