Дејвис: Битолчаните ми порачаа титула

Еурофарм Пелистер почна да ги промовира своите нови ракометари, а нив за волја на вистината сезонава ги има повеќе на број. 
Вилсон Дејвис е едно од позвучните имиња, но и играч кој во Битола барем од наш агол доаѓа со прашалник. Играта во одбрана ќе му биде многу корисна на Валтер Дејвис, но од централниот бек првенствено се очекуваат асистенции и голови. Како ќе се вклопи и каков ќе биде неговиот ефект е тоа што најмногу ќе не интересира во следните денови кога ќе имаме можност да ги видиме и во живо. Португалецот ќе има можност да е покаже и докаже, впрочем тоа е ракометар кој зад себе има настапит за Порто, Нант, Иври Данкерк... 

„Шансата да дојдам тука ми ја понуди мојот менаџер кој ми кажуваше за идејата на клубот да конструира силен тим за да ги освои домашните титули. Тоа ме заинтересира многу и не беше тешко да се одлучам да потпишам за овој клуб. За мене е задоволство и голем предизвик што сум во Еурофарм Пелистер. Клубот има големи амбиции, сака да освојува титули, да биде градот среќен, бидејќи 18 години е без титула. Веќе нестрпливо сакам да играм и да освојувам трофеи пред нашите навивачи.

Имаме искусна екипа и млади момци, но генерално многу квалитет има во оваа група. Добивме скандинавски тренер, со свои идеи за атрактивен ракомет. Се трча многу и се бара многу напади, но и силна одбрана, каква што е неопходна. Првите импресии ми се одлични, сите напорно работат и градиме нешто за да биде подобро.

Немав можност многу да го видам градот, но кога излегов воочив дека луѓето ме препознаваат, го знаат ракометот. На пример пред некој ден ми пријде еден човек и ми рече: „Оваа година ја сакаме титулата“.
е работиме како овој човек и сите навивачи да ги задоволиме. Спремен сум на тој притисок, веќе ми кажуваа за Битола и би била голема радост да ја донесеме титулата во градот. Играв во Порто и можам да ви кажам дека ривалството со екипите од Лисабон, посебно со Бенфика, е големо. Ова ривалство меѓу Еурофарм Пелистер и Вардар 1961 може да се споредува со тоа. Го видов тоа и од видео снимките од минатата сезона.


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk