Ана Вјахирева замина од Ростов

Рускиот шампион Ростов Дон офијализираше дека од нивната екипа заминува Ана Вјахирева, веројатно најдбориот десен бек во светот во моментов.


Ана Викторовна Вјахирева, 27 годишната руска ракометарка по 11 години професионална кариера во која последните шест ги мина во дресот на Ростов Дон ќе го има првиот меѓународен предизвик. 
Нејзиниот клуб денеска со видлива мака објави дека се разделува со вонсериоскиот бек. Таа најверојатно кариерата ќе ја продолжи во унгарскиот ФТЦ, но во последните денови се појавија информации и дека Кристијансанд, актуелниот европски првак е сериозно заинтересиран за руската ракометарка. 

Кој и да биде клубот што ќе го избере, ќе има многу силен адут за следната сезона затоа што, само погледнете ги нејзините инивидуални остварувања и се ќе ви стане јасно: 

ОБНОВЕНО: Ана Вјахирева на нејзиниот профил објави дека потпишала едногодишен договор со екипата на Кристијансанд од Норвешка, актуелниот европски шампион. 

АНА ВЈАХИРЕВА, Индивидуални награди:

MVP of the Youth World Championship: 2012
MVP of the European Junior Championship: 2013
MVP of the Russian Super League: 2015/2016, 2019/2020
MVP of the Summer Olympics: 2016, 2020
MVP of the European Championship: 2018

All Star Team
All-Star Centre Back of the European Youth Championship: 2009
All-Star Right Wing of the European Youth Championship: 2011
All-Star Right Back of the Junior World Championship: 2012
All-Star Right Wing of the Junior World Championship: 2014
All-Star Right Back of the Russian Super League: 2015/2016, 2018/2019, 2019/2020
All-Star Right Back of the Champions League: 2019
All-Star Right Back of the Champions League: 2020
All-Star Right Back of the World Championship: 2019
All-Star Right Back of the Summer Olympics: 2020

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk