И женската Кореја со европски селектор

Своевидна револуција или отворање кон Европа е најавено од страна на ракометната Јужна Кореја. Веќе најавивме дека нов селектор на машката репрезентација на Јужна Кореја би требало да стане португалскиот стратег Роландо Фреиташ. Во исчекување на официјална потврда на оваа информација, добивме и вест дека и женската репрезентација на Јужна Кореја ќе има европски селектор. 
Неофицијално, зад кормилото на женскиот тим треба за застане еден од тренерите што своевремено имаше и кратка авантура во ЖРК Вардар, Данецот Ким Расмусен. 


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk