Неверојатна одбрана на Кил за прв пехар годинава

Магдебург веројатно ќе биде шампион на Германија, но двојна круна нема да има. Кил денеска во финалето на Купот, во ракометна убавица видена во Хамбург, го совлада Магдебург и го освои првиот пехар.Вистинско уживање беше да се гледаат Магдебург и Кил денеска во финалето на германскиот Куп. Двата најдобри тима во Германија во моментов, со развиено ривалство сезонава, играа со 100% од силите. А кога мајстори како Ландин, Сагосен, Маггнусон, Грин... играат со 100% - тогаш има што да се види. 

Кил почна со 7 на 6, Магдебург, за нас помалку несфатливо со Вебер и Гисли на теренот на сметка на Дамгард и Безјак. Водеше Кил 9-6, па водеше Магдебург 11-9, за на крајот на првиот дел Магдебург со гол предност да замине во соблекувална. 

Одбраната што ја играше Кил во второто полувреме, особено во последните 10 минути е нешто што не се гледа често. Со Ландин на голот, Пекелер и Винцек на позициите 3 и 4, како стигнуваат и затвораат и помагаат лево и десно, Магдебург немаше шанса. 
Конечно, по 22-20 за Кил, следеше серија од 6-0. Магдебург десет минути не го виде ниту Ландин ниту голот на Кил и финалето беше решено (28-21). 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk