Македонија од трет шешир на домашното ЕП 2022

Европската ракометна федерација денеска ги објави правилата на игра во одредувањето на носителите пред ждрепката за женското сениорско ЕП што ќе се одржи во Македонија, Словенија и Црна Гора. Македонија ќе биде сместена во третиот шешир, исто како и репрезентацијата на Словенија. Црна Гора ќе биде во вториот шешир. 
Македонија ќе игра во групата „Ц“ во Скопје, Словенија ќе игра во групата „Б“ во Целје, а Црна Гора во групата „Д“ во Подгорица. Во групата „А“  што ќе се игра во Љубљана, ќе игра репрезентацијата на Унгарија, но се уште не е одредено во кој шешир ќе биде оваа репрезентација. 
Базирано на пласманот на последното ЕП, тоа што се играше во 2020 и пласманот во квалификациите, ќе бидат одредени и другите шешири. 
Норвешка е во шешир 1, а друштво би требало да и прават Франција, Данска и Холандија. 
Во вториот шешир би требало да бидат следниве четири репрезентации, Црна Гора, Унгарија, Шведска и Полска. Потоа следат Словенија, Македонија, Германија и веројатно Хрватска која за пласман на ЕП се бори со Украина и тука работите стануваат покомплицирани и со повеќе можни варијанти за конечен пласман и со тоа и место во соодветниот шешир на носители.  Шпанија е во овој ред на репрезентации, пласман досега нема обезбедено ниту Романија итн. 

Ждрепката ќе се изврши на 28 април со почеток од 17:00 часот, а домаќин ќе биде Љубљана. 

Во Скопје ќе се игра групата „Ц“, а потоа и една од двете главни рунди. Првенството, поради фудбалскиот мундијал е поместено од редовниот термин во декември и ќе се игра од 4 до 20 ноември и ќе биде последното со 16 репрезентации. ЕП 2024 ќе се игра со 24 тимови. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk