Индија во прв, Норвешка во втор шешир...

Феномен својствен за ракометот како спорт, е начинот на кој е предводен од ИХФ на светско ниво, а ЕХФ на европско тло. Системот на составување на листи на носители, ждрепки, начин на квалификации... ИХФ ги одреди носителите за ждрепката за Светското јуниорско првенство за жени (У20) што ќе се одржи во Словенија од 22 јуни до3 јули. Овој шампионат беше предвиден да се одржи во Романија, но поради Ковид беше откажан. 
Ова е прво СП со 32 екипи, а нешто што не можевме да не забележиме е дека во првиот шешир на носители е верувале или не - Индија. Норвешка е во вториот шешир. Индија е победник на Азискиот шампионат во конкуренција со Тајланд, Иран, Казахстан и Узбекистан.
Таков е системот... Нема оправдување зошто е таков системот.
Индија во прв шешир? Сериозно? Не е ни смешно.

2022 IHF Women’s Junior (U20) World Championship draw 
POT 1: Hungary, France, India, Sweden, Romania, Denmark, Croatia, Germany
POT 2: Norway, Czech Republic, Argentina, Switzerland, Slovakia, Slovenia, Islamic Republic of Iran, Poland
POT 3: Netherlands, Montenegro, Angola, Brazil, Kazakhstan, Chile, Egypt, Tunisia
POT 4: Republic of Korea, Japan, Paraguay, Guinea, Mexico, United States of America, Austria, Wild Card team
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk