Чешка со подновен тим подобра од СрбијаСледниот противник на Македонија, репрезентацијата на Чешка одигра два контролни натпревари со Србија во рамките на неделата на ЕХФ. Ова беа први натпревари на Хавиер Сабате како селектор на Чешка и од тактички причини средбите не беа стримувани. На првиот меч минимално победи Србија 24-23, со гол од седмерец во последните секунди, на вториот Чешка славеше 31-26. 
Тоа што сакаме да го повлечеме од овие два меча дека, Чешка има делумно реновирана и мнгу опасна репрезентација. Имаме неколкупати играно со нив и како најголеми кошмари ги паметиме голманот Мартин Галија и центарот Андреј Здрахала. По нив следуваа бековите Бабак, Бечвар и Кашпарек, па пикерот Петровски, крилата Чип и Хрстка. 
Нема да мора да се мислиме за Здрахала кој во меѓувреме стана претседател на нивната федерација и Галија кој конечно се откажа од играње за репрезентација. Нема да ги мислиме ниту Даниел Кубеш и Јан Филип врз чии тренерски кариери редовно Македонија се појавуваше како финален испит за повисок чин. 
Бабак-Бечвар-Кашпарек и натаму се во тимот, но треба сериозно внимание да се посвети на играчите зад нив. Тие ја победија Србија во вториот меч, а веруваме дека досега не сте слушнале за нив. 
Матеј Клима (лев бек од Дукла Прага), Јонас Пацел (лев бек од Нордхорн), Томас Пирох (десен бек од Кретеј) и Даниел Режнички (пикер од Плзењ) се квартет што во овој прв момент го одвојуваме од другиот дел на тимот. Но, претстои обемна количина на материјал за собирање и анализи за правење пред да истрчаме на познатиот терен во Злин. 


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk