Куп на Македонија: Познати групите во Купот

Денеска во просториите на РФМ со ждрепка беа одредени групите за годинешниот Куп на Македонија. Вкупно 16 екипи беа поделени во четири групи каде ќе се играа на принцип полуфинале-финале според Бергеровиот систем. 
Местата меѓу носителите, пак, беа одредени според пласманот на табелата по регуларниот дел од шампионатот. 
Натпреварите од оваа фаза ќе се играат на 12-13 март. Победниците од секоја група, пак, ќе се пласираат на завршниот Фајнал фор турнир,а тој ќе се игра во мај. 
Денеска среќата вака ги подели екипите: 

ГРУПА „1“
Металург - Тиквеш
Јуниор КВ - Вардар

ГРУПА „2“
Бутел  - Скопје 2020
Струга - Аеродром

ГРУПА „3“
Алкалоид - Е. Пелистер
Драчево - Охрид

ГРУПА „4“
Т. Пролет - Е. Пелистер 2
Прилеп - Голден Арт


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk