Кој ќе биде најдобар ИХФ играч за 2021?

Пет пати откако е воведен изборот на најдобар светски играч според ИХФ не се прогласува победник. Но, за 2021 година ќе имаме најдобар играч. Нема да има најдобар светски играч за 2020 година, исто како што немаше во 2017 и претходно од 1991, 1992 и 1993. 
Но, ќе има нај играч за 2021, а ИХФ денеска ги објави кандидатите за кој стручни лица и обична публика ќе може да гласа почнувајќи од 7 март па до 28 март. 

ИХФ ги одреди следниве играчи за кандидати за најдобар играч:

АЛЕКС ДУШЕБАЕВ - КЕЛЦЕ - ШПАНИЈА
НИКЛАС ЛАНДИН - КИЛ - ДАНСКА
ЈИМ ГОТФРИДСОН - ФЛЕНЗБУРГ - ШВЕДСКА
МАТИЈАС ГИДСЕЛ - ГОГ - ДАНСКА
ЛУДОВИК ФАБРЕГАС - БАРСА - ФРАНЦИЈА
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk