Литванија остана без селектор

Репрезентацијата на Литванија е втората репрезентација што менува тренер по ЕП 2022.Миндаугас Андушка дојде на кормилото на Литванија во 2020 година, по второто коло од квалификациите во кои тие играа исклучително слабо. 
Литванија се пласираше на ЕП 2022, но Андрушка не успеа да направи нешто позабележително на овој шампионат и заврши на последното место во групата во која објективно најслабиот тим беше домашната Словачка. 
По завршувањето на ЕП 2022, заврши и мандатаот на Андрушка и тој нема веќе ја ја води репрезентацијата. 

Литванија е технички втората земја што менува селектор по ЕП. Словенија прва најави иако технички уште го нема сменето Љубоми Врањеш од кормилото. 


 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk