Ковид лудило: 14 дена пауза за позитивните!

Правилата на ЕХФ се јасни, а Шведска денска одново доби толкување односно потврда. ЕХФ наложи да се направат три тестирања за Ковид од кое првото беше денеска, второто ќе биде на седми јануари...
Резултатите се поразителни кај повеќе репрезентации. Во Црна Гора има неколку случаи, во Србија, Хрватска исто така, во Словенија, Данска... 

Тие што биле денеска позитивни нема да можат да настапат во прелиминарниот дел на ЕП. Правилата на ЕХФ се јасни, а денеска Шведска доби потврда од ЕХФ, објави Афтонбладет. 
14 дена од позитивниот тест мора да минат за играчот да може да се врати на терен.  

На денешниот список на позитивни играчи се и Дувњак, Циндриќ, Лесјак, Херона, Цупара, Радивојевиќ. Четири црногорски играчи чии имиња не беа објавени нема да играат против Макеоднија. 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk